Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Jak leczyć POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Jak leczyć POChP?

Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że choroby płuc są coraz częściej poruszanym w mediach tematem. Niestety – wszelkiego rodzaju programy telewizyjne i newsy internetowe skupiają się wyłącznie na COVID-19, nie wspominając nic o innych dolegliwościach płucnych. A przecież one również mogą być niezwykle groźne! Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się czegoś na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, trafiłeś w odpowiednie miejsce. W tym artykule podpowiemy Ci, jakie są podstawowe objawy wskazanej przez nas choroby i wyjaśnimy, jak leczyć POChP. Zaprezentujemy także kilka faktów związanych z ową chorobą i doradzimy, co robić, gdy podejrzewasz u siebie chorobę płuc. Zainteresowany? Wspaniale. W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Aby jednak móc omówić powyższe aspekty w sposób szczegółowy, najsampierw musimy wyjaśnić, czym właściwie jest wskazana przez nas choroba. Otóż POChP to przewlekła choroba płucna, charakteryzująca się trwałą obturacją oskrzeli i górnych dróg oddechowych. Jeśli pojęcie „obturacji” jest Ci obce – nie martw się! Spieszymy z informacją. Obturacja to medyczne określenie zwężenia. W praktyce oznacza to, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się trwałym zwężeniem oskrzeli i górnych dróg oddechowych, co negatywnie wpływa na wydolność płuc, a, w konsekwencji, na obniżenie tolerancji wysiłku. Jesteś zainteresowany definicją choroby? Koniecznie odwiedź stronę http://oddychajmy.pl/. To portal poświęcony omawianej przez nas dolegliwości, zawierający w sobie rzetelne informacje podparte licznymi badaniami.

Odczuwam symptomy POChP…

Wiesz już, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. W tej części artykułu skupimy się na omówieniu objawów owej dolegliwości, zaś poniżej wskażemy, jak leczyć POChP… Ale po kolei! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką listę symptomów, które mogą wskazywać, że cierpisz na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
  • Poranne odkrztuszanie – W przypadku POChP, jak i każdej innej choroby płucnej, pierwszym widocznym objawem jest kaszel. Warto jednak zaznaczyć, że przy omawianej przez nas dolegliwości jest to kaszel pojawiający się systematycznie w określonej porze dnia (na przykład rano).
  • Uczucie braku powietrza – Drugim symptomem, który jest ewidentnym sygnałem naszego organizmu, są duszności. Co ciekawe – w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc uczucie braku możliwości złapania powietrze nie musi być poprzedzone sportem, ani żadnym innym wysiłkiem fizycznym. Osoby cierpiące na POChP mogą odczuwać duszności podczas wykonywania statecznych czynności (na przykład podczas jedzenia).
  • Obniżenie tolerancji wysiłku – A jeśli już o wysiłku fizycznym mowa, warto zwrócić uwagę także na gwałtowny spadek kondycji. Jeśli w przeszłości dużo ćwiczyłeś, a dziś odczuwasz zmęczenie po niezbyt wymagającym spacerze, to znak, że z Twoimi płucami dzieje się coś niedobrego.
  • Występowanie plwociny – Plwocina jest wydzieliną charakterystyczną dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. To flegma, w której znajdują się między innymi: resztki jedzenia, komórki złuszczonego nabłonka oraz ślina. Warto zaznaczyć, że w późniejszych fazach choroby pacjent może zaobserwować w niej także ropę i krew, a także drobnoustroje chorobotwórcze.
Jak widzisz Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc niesie za sobą szereg specyficznych objawów, obok których trudno przejść obojętnie. Niestety – zdarza się, że nawet te symptomy są przez chorych bagatelizowane. To właśnie dlatego w ostatnim czasie POChP zostało uznane za chorobę cywilizacyjną – na świecie cierpi na nią już niemal 400 milionów osób.

Jak leczyć POChP? – Zadbaj o swoje zdrowie!

Zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z wymienionych powyżej objawów? Jeśli tak, czym prędzej powinieneś zgłosić się do lekarza. Nie bagatelizuj pierwszych symptomów chorobowych, ponieważ Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną. Oznacza to, że będziesz musiał z nią żyć bez możliwości trwałego „wyplewienia” jej z organizmu. Wczesna diagnoza umożliwia jednak leczenie objawowe, które wspomaga chorego w walce z dolegliwością i pomaga mu odnaleźć się w nowej codzienności. Zastanawiasz się zatem, jak leczyć POChP? Przede wszystkim należy zmienić swój tryb życia na zdrowszy. Jeśli palisz papierosy, powinieneś czym prędzej pożegnać się z nałogiem – badania wskazują bowiem, że tytoń jest przyczyną występowania POChP u 90% chorych! Dodatkowo należy wprowadzić do swojej codzienności lekkie ćwiczenia fizyczne i farmakoterapię przepisaną przez lekarza.

Gdzie się udać z podejrzeniem POChP?

Z powyższej części artykułu dowiedziałeś się, czym jest omawiana przez nas choroba oraz jakie są jej podstawowe symptomy. Wskazaliśmy Ci także, jak leczyć POChP. Najwyższa pora, by pokierować Cię na właściwą ścieżkę. Jeśli podejrzewasz u siebie POChP, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. On, z całą pewnością, skieruje Cię na szereg zadań, spośród których podstawowym powinna być spirometria. Badanie to jednoznacznie wykaże stan Twoich płuc i rozwieje wszelkie wątpliwości co do ich stanu.